Kredyt w banku czy zobowiązanie pozabankowe?

Zazwyczaj o uzyskiwaniu ponadprogramowych finansów w formie wierzytelności mówi się że jest to zapożyczenie albo kredyt. Jednak powinno się odseparować te dwa pojęcia - przypisując im w następstwie tego podmioty u których ubiegamy się o zastrzyk pieniężny.

Po pierwsze o pożyczkę ubiegamy się tylko w instytucjach pozabankowych - zazwyczaj są to prywatne firmy bądź osoby fizyczne posiadające dostateczny kapitał. Umowa wiąże opierając się o o Kodeks Cywilny. Natomiast jeżeli mowa o kredytach - musimy kojarzyć z tym stwierdzeniem jedynie banki i SKOK-i działające w oparciu prawa bankowego. W tym przypadku finanse na kredyt wypłacane są z lokat pozostałych klientów.

W wielu przypadkach na przeszkodzie wzięcia kredytu bankowego staje ta sama sprawa. Banki chcą posiadać wiedzę na co potrzebne są nam finanse o które się staramy i chcą posiadać wgląd do adaptacji naszego celu kredytowego. Jeżeli chodzi o pożyczki w innych podmiotach - nie musimy podawać celu brania pożyczki. Poza tym pieniądze mogą zostać przekazane nam w postaci gotówki lub przelewu bankowego. System bankowy z kolei opiera się wyłącznie na przelewach na podany rachunek rozliczeniowy klienta.

Jak są tworzone umowy w obu formach świadczenia usług kredytowych? Wskazane jest zacząć od tego, że umowy różnią się od siebie znacznie. Umowa o pożyczkę może być zapisana ewentualnie zawarta w formie ustnej ale wyłącznie poniżej 500zł. Strony zawierające umowę mają tutaj znaczące pole do negocjacji, bo podpisując umowę można ustalić również czas spłaty kompletnej wierzytelności jak i cenę całkowitej pożyczki. Oprócz tego kredytodawca nie analizuje swojego wierzyciela w BIK-u. Dzięki temu pożyczka zapewnia rozległe pole manewru i wolność.

Kredyt który udziela nam bank jest unormowany sygnowaną przez dwie strony umową, pod rygorem odejścia od postanowień w przypadku niedotrzymania warunków jednej ze stron. W momencie podpisywania umowy formułowane są zasady i okres spłaty kompletnego zobowiązania, oraz tak konstytutywne czynniki jak prowizje i odsetki. Na umowie źródłowej znajdują się także reguły zmian warunków wcielonej w życie umowy.